تعمیر گیربکس جک سدان J4

تعمیر گیربکس جک سدان J4

گیربکس جک سدان J4 یک بخش مهم از سیستم انتقال قدرت خودروی شما است. ما امروز در گیربکس پلاس قرار است که در رابطه با تعمیر گیربکس جک سدان J4 با یک دیگر صحبت کنیم، پس برای کسب اطلاعات بیش تر با ما همراه باشید.

تعمیر گیربکس جک سدان J4 ممکن است به دلیل خرابی‌های مختلفی انجام شود، از جمله:

 1.  تعمیرات کمیاب: در صورتی که قطعات داخلی گیربکس دچار خرابی شده باشند، ممکن است نیاز به تعویض یا تعمیر قطعات باشد. این شامل دیسک و صفحه کلاچ، رولمان‌ها، دنده‌ها و سیم‌پیچ‌های مختلف می‌شود.
 2.  تعویض روغن گیربکس: روغن گیربکس باید به موازات زمان تعویضات تعمیر شود تا عملکرد بهتری داشته باشد. این کار می‌تواند به عمر گیربکس شما کمک کند.
 3.  تنظیم دوباره کمربند تسمه‌ی تایمینگ: اگر جک سدان J4 دارای موتوری با کمربند تایمینگ باشد، ممکن بوده نیاز به تنظیم دوباره کمربند تایمینگ باشد.

خطاهای گیربکس جک سدان J4 را جدی بگیرید

در ابتدا باید توجه داشته باشید که گیربکس‌های اتوماتیک از سیستم پیچیده و حساس‌تری نسبت به گیربکس‌های معمولی تشکیل شده‌اند، از این رو نیازمند توجه بیشتر و رسیدگی بیشتر می‌باشند و شما حتماً باید در صورت مشاهده هرگونه مشکل و خطایی در گیربکس اتوماتیک خودروی خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را به یک تعمیرگاه حرفه‌ای ببرید تا مشکل آن را حل کند. هنگامی که گیربکس پیغام می‌دهد و یا چراغ چک روشن می‌شود، قطعاً ایرادی در گیربکس خود را به وجود آمده است. در چنین مواقعی استفاده از این خودرو و رانندگی با آن ممکن است مشکلات دیگری را به خودروی شما وارد کند به همین دلیل باید به سرعت به یک تعمیرگاه مراجعه کنید تا مشکل خودروی شما را حل کنند. در ادامه ما برخی از خطاهای گیربکس اتوماتیک جک j4 را به شما توضیح خواهیم داد تا در صورت مشاهده آن بتوانید متوجه این مشکل شوید و آن را حل کنید.

 • کمبود روغن گیربکس یا نشتی در آن : اگر شما در هنگام تغییر دنده تکان شدیدی را احساس کردید به احتمال زیاد سطح روغن گیربکس پایین می‌باشد. تاخیر در هنگام تغییر دنده نیز یکی دیگر از علائمی می‌باشد که در صورتی که سطح روغن گیربکس پایین باشد شما با آن روبرو خواهید شد. سعی کنید دنده را از پارک به درایو تغییر دهید اگر این کار بیش از ۴ ثانیه طول بکشد سعی کنید سطح روغن گیربکس را بررسی کنید.
 • خلاص شدن گیربکس: بریدن دنده اویل پمپ ، خراب شدن توربین ، هرز شدن پلوس ، خالی بودن گیربکس از روغن و یا معیوب شدن چرخ دنده های داخل گیربکس سبب خلاص شدن گیربکس میشود .
 • خرابی سنسور سرعت گیربکس : در برخی مواقع امکان دارد سنسور سرعت گیربکس خراب شود. زمانی که در هنگام تعویض دنده از پارک به درایو یا دنده عقب نمی‌تواند باعث تعویض بررسی چراغ موتور یا ضربه شود سنسور سرعت گیربکس را بررسی کنید و نسبت به برطرف کردن خرابی آن اقدام نمایید.
 • خرابی خنک کن گیربکس : بهتر است بدانید برای خنک شدن و جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد دمای گیربکس خنک کن یا فن در مقابل آن تعبیه شده است. در برخی موارد امکان دارد این خنک‌کن‌ها از کار افتاده و دمای گیربکس بالا برود و به گیربکس آسیب وارد شود. در برخی موارد نیز گیربکس نیاز به یک خنک کن اضافه را دارد.
 • مکث خودرو در شتاب گیری: مکث بیش از حد هنگام درگیری درایو با دنده عقب یا جلو و افت شتابگیری نیز از دیگر ایرادهای این جعبه دنده به حساب می‌آید.
 • لرزش گیربکس اتوماتیک j4 : اگر خودروی خود را برای تعمیر به یک تعمیرگاه غیر مجاز ببرید ممکن است گیربکس به خوبی تعمیر و مونتاژ نشود. این مسئله باعث می‌شود اتصالات گیربکس به خوبی سفت نشده باشد و پس از مدت کوتاهی کار کردن گیربکس اتوماتیک جک j4 با لرزش همراه شود. همچنین لرزش در ابتدای حرکت نیز از جمله این ایرادها می‌باشد.
خدمات پربازدید:   تعمیر گیربکس هیوندا ولستر

برخی دیگر از علائم رایج مشکلات گیربکس جک j4 عبارتند از:

 • پایین آمدن قدرت ماشین
 • احساس لرزش و تکان خوردن خودرو
 • لرزش‌ و لغزش گیربکس
 • کاهش ناگهانی سرعت خود را
 • بالا رفتن دمای روغن گیربکس
 • لرزش خودرو هنگام شتاب‌گیری
 • محدود شدن دور موتور و قدرت خروجی
 • بوی سوختگی از روغن
 • با بالا رفتن دور موتور دنده عوض نمی‌شود
 • صدای وزوز از گیربکس

تعمیر گیربکس جک سدان J4

اصول نگهداری گیربکس اتوماتیک جک j4

اگر می‌خواهید گیربکس اتوماتیک جک j4 شما طول عمر بیشتری داشته باشد حتماً باید اصول نگهداری صحیح آن را به موقع و به درستی به انجام برسانید و به آن توجه ویژه‌ای کنید. در این مقاله مهم‌ترین و تاثیرگذارترین اصول نگهداری گیربکس اتوماتیک جک را از نظر تعمیرکاران با تجربه به شما توضیح خواهیم داد :

 • تعویض روغن گیربکس اتوماتیک جک j4 : روغن در گیربکس اتوماتیک جک j4 نقش بسیار مهم و حیاتی را داشته و تعویض به موقع آن می‌تواند از بسیاری از خرابی‌های احتمالی جلوگیری کند. در عین حال تاخیر در تعویض روغن گیربکس و کار کردن گیربکس اتومات با روغن فاسد نه تنها عملکرد گیربکس را دچار اختلال می‌کند، بلکه قطعات مختلف آن نیز به مرور زمان آسیب خواهد دید که در این مواقع هزینه بیشتری را برای تعمیر آن باید بپردازید.
 • عدم بکسل کردن و فشار مضاعف بر گیربکس اتوماتیک جک j4 : بکسل کردن خودروهای سنگین در مسیرهای پرپیچ و خم مخصوصاً اگر با سرعت و شتاب بالا صورت بگیرد می‌تواند فشاری بیش از فشار طراحی را بر گیربکس اتوماتیک این خودرو وارد کند و استهلاک آن را بالا ببرد.
 • تعویض فیلتر روغن گیربکس اتوماتیک جک j4 : روغن گیربکس از دو جهت می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکل شود . ابتدا اینکه روغن فاسد شده باشد و دوم اینکه روغن کثیف باشد. فیلتر روغن مورد دوم را برطرف می‌کند و با جداسازی ذرات و املاح احتمالی موجود در روغن گیربکس سبب می‌شود روغن تمیز و سالم در گیربکس اتومات جک به کار گرفته شود.
 • پیگیری علائم هشدار دهنده گیربکس اتومات جک j4 : در صورتی که یکی از علائم هشدار دهنده برای گیربکس اتومات خودرو شما به وجود آمد باید هرچه سریعتر و قبل از گسترش یافتن آسیب در قطعات مختلف گیربکس به تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید.
 • بازدید دوره گیربکس اتومات جک j4 : برای آنکه گیربکس اتومات خودرو شما از همه نظر چک شود و کوچک‌ترین ایرادات آن مورد بررسی قرار بگیرد بهتر است هر از چند گاهی نسبت به بازدید آن اقدام نمایید. معمولا دوره‌های یک یا سه ماهه برای چک کردن گیربکس اتومات جک در نظر گرفته می‌شود اما اگر فرصت مراجعه به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتومات خودرو خود را ندارید، بهتر است در زمان تعویض روغن موتور خودرو از تعمیرکار خود درخواست کنید که گیربکس را نیز چک کند. مواردی که در بازدید دوره‌ای باید مورد بررسی قرار گیرد نشتی و سطح روغن گیربکس، کیفیت روغن گیربکس، لرزش یا دمای بیش از حد و صدای آن می‌باشد.
 • رانندگی درست برای افزایش طول عمر گیربکس اتومات جک j4 : گاهی این سوال پیش می‌آید که آیا نحوه رانندگی و استفاده شما از خودرو می‌تواند در طول عمر گیربکس اتومات تاثیر بگذارد؟ گیربکس اتومات جک j4 نیز مانند هر دستگاه دیگری در شرایط پرفشار استهلاک بیشتری خواهد داشت. از جمله شرایط پرفشار برای گیربکس اتومات جک رانندگی با سرعت و شتاب بالا می‌باشد. مخصوصاً تغییرات سرعت و فشردن پیاپی پدال گاز و ترمز می‌تواند در دراز مدت فشار بسیار زیادی را به گیربکس اتومات وارد کند.

تعویض روغن گیربکس جک سدان J4

تعویض روغن گیربکس یک فرآیند مهم است که باید با دقت و توجه انجام شود. در زیر مراحل کلی تعویض روغن گیربکس در خودرو جک سدان J4 آمده:

 1. موتور را خاموش کرده و دسته دنده‌بکس را در حالت N (نوترال) قرار دهید. دسته دنده را به موقعیت پایین‌تر از دنده اول (1) منتقل کنید.
 2. یک کمک‌گر یا میله‌ای را زیر چرخ‌های جلویی خودرو قرار دهید تا خودرو به سرعت لغزان شود. این کار به جهت رفع فشار از گیربکس است.
 3. با استفاده از کلید گیربکس یا پلاگ‌های خاص، درپوش روغن گیربکس را باز کنید.
 4. پیشنهاد می‌شود از دسته دنده‌بکس داخلی استفاده کنید تا روغن قدیمی کاملاً تخلیه شود.
 5. پس از تخلیه، درپوش روغن را بسته و با توجه به مقدار مورد نیاز، روغن جدید به گیربکس اضافه کنید.
 6. بهتر است از روغنی استفاده نمایید که توسط تولید کننده خودرو توصیه شده است.
 7. تعداد دقیق و نوع روغن مورد نیاز را در دستنی داخلی خودرو یا دفترچه راهنما بررسی کنید.
 8. با استفاده از ابزار مناسب، روغن جدید را به گیربکس اضافه کردن تا مقدار صحیح را داشته باشد.
 9. دسته دنده‌بکس را به ترتیب دنده‌ها بچرخانید تا روغن به تمامی قسمت‌های گیربکس برسد.
 10. سطح روغن را با توجه به نشانگرهای موجود در گیربکس بررسی کنید و مطمئن شوید که به طور کامل پر شده است.
 11. درپوش روغن را ببندید و اطمینان حاصل کنید که همه بخش‌ها به تمیزی پاک شده‌اند.
خدمات پربازدید:   هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

توصیه می‌شود برای تعویض روغن گیربکس، به یک کارگاه تخصصی مراجعه کنید یا دستورالعمل‌های دقیق و کامل موجود در دفترچه راهنما را دنبال نمایید.

تعمیر گیربکس جک سدان J4

علائم هشدار دهنده گیربکس اتومات جک j4

مهمترین عواملی که نشان از خرابی قطعه‌ای در گیربکس اتومات جک j4 می‌باشد به شرح زیر است. باید در نظر داشته باشید که وجود یکی از این علائم می‌تواند نشانه این باشد که قطعه‌ای در گیربکس اتومات خودروی شما آسیب دیده است و ممکن است به سایر قطعات نیز آسیب برساند و عملکرد آنها را مختل کند. این مشکل سبب می‌شود تا سایر قطعات در معرض خرابی قرار بگیرند و به علت عملکرد نادرست این قطعه عملکرد آنها نیز دچار مشکل شود. به همین دلیل تصور نکنید که با تحمل این ایراد و پیش پا انداختن آن مشکلی برای خودروی شما به وجود نمی‌آید. بلکه ضروری است برای جلوگیری از صدمات احتمالی به سایر قطعات گیربکس هرچه سریع‌تر به یک تعمیرگاه حرفه‌ای و مجاز جک j4 مراجعه کنید.

 • سر و صدای خودرو در حالت خلاص : اگر صدای غیر عادی در حالت خلاص از خودرو به گوش شما برسد مشکل از کم بودن سطح روغن گیربکس و یا کثیفی روغن گیربکس و یا فرسودگی قطعاتی مثل بلبرینگ زنجیر دنده عقب و یا دنده ها می باشد.
 • تاخیر در عملکرد گیربکس : گیربکس های اتوماتیک خودروی جک j4 طوری ساخته شده اند که عمل تعویض دنده در کسری از ثانیه و زمانی بسیار کوتاه صورت می گیرد ولی اگر هنگام تعویض دنده با تاخیر مواجه شوید شاید به علت نشتی روغن گیربکس باشد.
 • مکث خودرو در شتاب گیری: مکث بیش از حد هنگام درگیری درایو با دنده عقب یا جلو و افت شتابگیری نیز از دیگر ایرادهای این جعبه دنده به حساب می‌آید.
 • لرزش گیربکس اتوماتیک جک j4 : اگر خودروی خود را برای تعمیر به یک تعمیرگاه غیر مجاز ببرید ممکن است گیربکس به خوبی تعمیر و مونتاژ نشود. این مسئله باعث می‌شود اتصالات گیربکس به خوبی سفت نشده باشد و پس از مدت کوتاهی کار کردن گیربکس اتوماتیک j4 با لرزش همراه شود. همچنین لرزش در ابتدای حرکت نیز از جمله این ایرادها می‌باشد.
 • سرعت خودرو وقتی به ۳۰ تا ۴۰ می‌رسد دور موتور شروع به نوسان می‌کند. حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ دور در دقیقه
 • تقه زدن گیربکس اتوماتیک جک j4 : تقه زدن به صدای گفته می‌شود که به صورت منقطع اما پیاپی به گوش می‌رسد. ممکن است تقه زدن در محدوده سرعت خاصی رخ دهد و در سایر بازی‌های سرعتی رفع شود. حتی در این صورت نیز تقه زدن علامت هشدار دهنده بسیار جدی تلقی می‌شود.
 • خلاص شدن گیربکس: بریدن دنده اویل پمپ ، خراب شدن توربین ، هرز شدن پلوس ، خالی بودن گیربکس از روغن و یا معیوب شدن چرخ دنده های داخل گیربکس سبب خلاص شدن گیربکس میشود .
 • گاز هرز خوردن گیربکس های اتوماتیک : کمبود روغن گیربکس و نرسیدن روغن کافی پشت کاسه ی کلاچ ها و فرسودگی و مستهلک شدن صفحه کلاچ ها از جمله مواردی می باشد که در این مورد به وجود می آید و می تواند مشکلات زیادی را برای ماشین به وجود بیاورد.
خدمات پربازدید:   تعمیر گیربکس x55

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک جک j4

بسته به مدل دستگاه کمپانی سازنده گیربکس اتوماتیک جک j4 دوره خاصی را برای تعویض روغن در کاتالوگ یا دفترچه راهنمای خودرو درج کرده‌اند. به طور معمول بین ۴۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر را مسافت مورد نیاز برای تعویض روغن در نظر می‌گیرند. همچنین باید در نظر داشته باشید که این مسافتی معادل ۳ تا ۵ سال است و اگر این مدت زمان گذشت اما شما مسافت مورد نظر را طی نکرده باشید باز هم نیاز به تعویض روغن گیربکس اتومات جک j4 خواهید داشت.

توجه داشته باشید که حتماً روغن گیربکس را سر زمان مشخص خود انجام دهید و به هیچ عنوان آن را عقب و پشت گوش نیندازید زیرا بسیاری از مشکلاتی که برای گیربکس‌های اتومات به وجود می‌آید، به روغن گیربکس بستگی دارد به همین دلیل اگر شما تعویض روغن را عقب بیندازید ممکن است مشکلاتی را برای گیربکس شما ایجاد کند که شما مجبور به تعمیر آن و پرداخت هزینه‌های بسیار بیشتر بشوید.

هزینه تعمیر گیربکس جک سدان J4

قطعاً تاکنون متوجه شده‌اید انواع مختلفی از آسیب‌ها در قطعات مختلف گیربکس اتومات جک j4 ممکن است رخ بدهد. اینکه دقیقاً چه قطعه‌ای آسیب دیده باشد و اینکه آیا این قطعه قابل تعمیر است یا باید تعویض شود معمولاً مهم‌ترین بخش برای مشخص کردن قیمت تعمیر گیربکس می‌باشد و لذا تا قبل از مراجعه به تعمیرگاه تخصصی گیربکس، و عیب یابی توسط دستگاه‌های پیشرفته و کارشناسی دقیق گیربکس نمی‌توان هزینه نهایی را اعلام کرد. در برخی از مواقع ممکن است تنها قطعه کوچکی از گیربکس شما آسیب دیده باشد و با تعمیر آن تمام مشکل گیربکس خودرو شما حل شود ؛ و در برخی مواقع ممکن است کل گیربکس صدمه شدیدی دیده باشد که نیاز به پایین آوردن آن و تعویض آن باشد که قطعاً این مورد هزینه بسیار بیشتری را نسبت به تعمیر قطعه کوچکی از آن خواهد داشت.

هزینه تعمیر گیربکس جک سدان J4 به چندین عامل مختلف بستگی دارد و می‌تواند متغیر باشد. برخی از عواملی که بر هزینه تعمیر گیربکس تأثیر دارند عبارتند از:

 • نوع مشکلات گیربکس: خرابی‌ها و مشکلات مختلف در گیربکس، هزینه تعمیر را تعیین می‌کنند. مشکلات کمیاب تر و پیچیده‌تر معمولاً هزینه بیشتری دارند.
 • نوع تعمیرات: تعمیرات اساسی مانند تعویض دیسک و صفحه کلاچ، تعویض رولمان‌ها یا تعویض قطعات داخلی گیربکس هزینه بیشتری داشته.
 • استفاده از قطعات اصلی یا قطعات معمولی: استفاده از قطعات اصلی تولید کننده خودرو معمولاً هزینه بیشتری دارد اما کیفیت تعمیر را افزایش می‌دهد.
 • ساعات کاری: تعمیر در کارگاه‌های تخصصی و تعمیرگاه‌ها می‌تواند به ساعات کاری شما و تعداد ساعات کاری مکانیک بستگی داشته باشد.
 • موقعیت جغرافیایی: هزینه‌ها ممکن است بسته به موقعیت جغرافیایی و هزینه‌های عملیاتی مکانیک تغییر کند.
 • قیمت روغن گیربکس: در صورتی که تعویض روغن گیربکس همزمان با تعمیر انجام شود، هزینه روغن نیز به هزینه کل تعمیر اضافه می‌شود.
 • هزینه دسترسی به گیربکس: در برخی از خودروها، دسترسی به گیربکس دشوارتر است که ممکن بوده هزینه تعمیر را افزایش دهد.

تعمیر گیربکس جک سدان J4 ممکن است بسته به نوع خرابی و پیچیدگی مشکل متغیر باشد. برای تعمیر بهتر است به تکنسین مجرب و متخصص در تعمیرگاه تعمیر گیربکس اتوماتیک در غرب تهران مراجعه کنید تا مراحل دقیق و نیازهای خاص این خودرو را بررسی نماید.

چت در واتساپ

تماس با ما